Jak rozpoznat hormonální akné a jak s ním bojovat

Jak rozpoznat hormonální akné a jak s ním bojovat

Mnoho lidí se během života potýká s akné, ale ne každý si uvědomuje, že jeho příčinou mohou být hormony. Hormonální akné je specifický typ akné, který je úzce spojen s hormonálními změnami v těle. Nejčastěji se objevuje u žen v určitých obdobích jejich života, jako je puberta, menstruace, těhotenství nebo menopauza.

V tomto článku se podíváme, jak rozpoznat hormonální akné, jaké jsou jeho příčiny a nejdůležitější - jak s ním účinně bojovat. Zjistíte také, jak správně pečovat o pleť, aby se tento nepříjemný problém co nejvíce zmírnil nebo úplně zmizel.

Co je hormonální akné

Hormonální akné je typ akné, který je úzce spojen s hormonálními změnami v těle. Tento druh akné se nejčastěji vyskytuje u žen, i když ani muži nejsou výjimkou. Hormony, jako je estrogen, progesteron a testosteron, hrají klíčovou roli v regulaci produkce mazu, který je hlavním faktorem vzniku akné.

Akné se často objevuje během puberty, kdy tělo prochází významnými hormonálními změnami. Ženy se mohou s hormonálním akné setkat i během menstruace, těhotenství nebo menopauzy. V těchto obdobích mohou hormony kolísat a způsobovat zhoršení pleti.

Typickým znakem hormonálního akné je, že se objevuje ve specifických oblastech obličeje, jako je dolní část obličeje, brada a čelist. Toto akné může být bolestivé a často je doprovázeno zánětem. Kromě obličeje se může hormonální akné vyskytnout také na krku, zádech a ramenou.

Jedním ze způsobů, jak rozpoznat hormonální akné, je sledování jeho pravidelnosti. Pokud si všimnete, že se vám akné objevuje především během určitých období měsíce, jako je menstruace, je pravděpodobné, že se jedná o hormonální akné. Často také dochází k výsevu hlubokých, cystických pupínků, které jsou tvrdé a bolestivé na dotek.

Podle některých odborníků, například dermatologů, hormonální akné může být spojeno i s jinými zdravotními problémy, jako je syndrom polycystických ovarií (PCOS). Tento syndrom způsobuje nerovnováhu hormonů, což může vést k vzniku akné. Pokud máte podezření na hormonální akné, je vhodné konzultovat s lékařem, aby se vyloučily nebo potvrdily tyto možné příčiny.

„Hormonální akné je často charakterizováno pravidelností a hlubšími, bolestivými pupínky, které se objevují především během hormonálních změn,“ říká Dr. Jana Nováková, přední česká dermatoložka.

Existují různé metody, jak zmírnit hormonální akné. Dieta hraje důležitou roli, protože některé potraviny mohou ovlivnit hladinu hormonů v těle. Například potraviny bohaté na mléčné výrobky a cukr mohou zhoršit hormonální akné. Vyvážená strava plná zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků může pomoci udržet hormonální hladiny stabilní.

Kromě změn v jídelníčku je důležité i správné čištění pleti. Používání jemných čisticích prostředků bez agresivních chemikálií může pomoci snížit podráždění pokožky. K tomu, aby se minimalizoval výskyt hormonálního akné, je také vhodné vyhnout se dotýkání obličeje rukama a pravidelně měnit povlečení a ručníky, aby se snížilo riziko bakteriálních infekcí.

Příčiny hormonálního akné

Hormonální akné je způsobeno především nepřirozenými změnami v hladinách hormonů v těle. Jedná se o nejčastější příčinu akné u žen, zejména během pubertálních let, těhotenství, menstruace a menopauzy. Hormony, které se často označují jako androgyny, stimulují žlázy na kůži, aby produkovaly více mazu, což může způsobit ucpání pórů a vznik pupínků.

Jednou z hlavních příčin hormonálního akné je zvýšení hladiny androgenů, jako je testosteron. Když hladiny testosteronu vzrostou, může to vést ke zvýšené produkci mazu. A právě nadbytek mazu je jedním z hlavních faktorů, který způsobuje akné. Mimo to, hormony mohou také ovlivňovat obnovu kožních buněk. To může vést k akumulaci mrtvých kožních buněk, které mohou ucpat póry.

Další významnou příčinou hormonálního akné může být stres. Když je tělo ve stresu, produkuje více kortizolu, což je hormon, který může stimulovat produkci mazu a přispívat k výskytu akné. Kromě toho, určité léky, jako jsou antikoncepční pilulky nebo jiné hormonální terapie, mohou také způsobit změny v hladinách hormonů a přispět k akné.

Mezi další faktory způsobující hormonální akné patří například nezdravý životní styl, jako je nedostatečný spánek, špatná strava plná mastných a cukrem bohatých potravin, nebo nekvalitní kosmetické přípravky, které mohou dráždit pokožku. Hormonální akné je komplexní problém, který může mít několik různých příčin. Pochopení těchto příčin vám může pomoci lépe předcházet a léčit tento typ akné.

Podle studií publikovaných v Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, "Nekontrolované hormonální změny mohou zhoršit stávající akné nebo vyvolat nové hormonálně podmíněné výbuchy." Je třeba si uvědomit, že hormonální akné není nezbytně způsobeno špatnými návyky péče o pleť, ale může být výsledkem komplexních hormonálních změn, které vyžadují holistický přístup k léčbě.

Jak poznat hormonální akné

Hormonální akné má několik charakteristických rysů, které vám mohou pomoct ho rozpoznat. Nejčastěji se objevuje na spodní části tváře, kolem čelistí a na bradě. Tyto oblasti jsou náchylnější k akné právě kvůli vyšší koncentraci mazových žláz a hormonálních receptorů. Akné může mít formu červených, zanícených pupínků nebo hlubokých, bolestivých cyst.

Dalším důležitým znakem hormonálního akné je, že se často objevuje cyklicky. U žen se objevuje v období menstruačního cyklu, konkrétně týden nebo dva před menstruací. To je doba, kdy hladina hormonů, jako je estrogen a progesteron, kolísá a může stimulovat produkci mazu v kůži. Během těhotenství nebo menopauzy se hormonální akné může zhoršit kvůli větším změnám v hormonálních hladinách.

Jedním ze způsobů, jak poznat hormonální akné, je sledování svého těla a jeho reakcí. Pokud zjistíte, že se vaše akné zhoršuje v určitých obdobích měsíce nebo v určitých fázích vašeho života, je to pravděpodobný znak hormonální povahy. Dermatoložka Dr. Whitney Bowe často zdůrazňuje, že hormonální akné je běžný problém, který lze řešit různými způsoby:

„Nejdůležitější je pochopit, že hormonální akné není chyba vaší hygieny, ale je důsledkem vnitřních faktorů, které můžete ovlivnit správnou péčí o pleť a životním stylem.“

Hormonální akné se může zhoršit stresem. Stres zvyšuje hladinu kortizolu, což může vést k větší produkci mazu a následnému vzniku akné. Chronický stres také zhoršuje imunitní reakce kůže, což může způsobit delší dobu hojení pupínků. Snažte se minimalizovat stres ve svém životě pomocí různých technik, jako je meditace, cvičení nebo jóga, které mohou pozitivně ovlivnit váš celkový zdravotní stav a tím i kvalitu pleti.

Stravování hraje také roli při vzniku hormonálního akné. Dieta bohatá na zpracované cukry a sacharidy může vést ke zvýšení inzulínu a následné produkci mazu. Pokuste se omezit potraviny s vysokým glykemickým indexem a zahrnout do svého jídelníčku více zeleniny, ovoce, zdravých tuků a bílkovin. Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybách jako losos nebo v lněném semínku, mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit akné.

Pokud máte podezření, že vaše akné je hormonální, je dobré navštívit dermatologa. Dermatolog může provést různé testy, aby zjistil konkrétní příčinu vašich problémů, a navrhnout účinnou léčbu, která může zahrnovat lokální nebo orální léky, hormonální terapii nebo změny v péči o pleť. Nezapomínejte, že řešení hormonálního akné může vyžadovat trpělivost a důslednost, ale s vhodným přístupem můžete dosáhnout viditelných zlepšení.

Metody léčby

Hormonální akné může být opravdu frustrující, ale existuje několik účinných metod, jak s ním bojovat. Prvním krokem je identifikace podkladových hormonálních problémů. Obvykle je nejlepší navštívit dermatologa nebo endokrinologa, který vám může doporučit různé léčebné postupy.

Jedním z nejčastěji předepsaných léků na hormonální akné jsou perorální antikoncepce. Tyto léky pomáhají regulovat hladiny hormonů v těle, což může vést ke zmírnění nebo úplnému zmizení akné. Perorální antikoncepce se často používají v kombinaci s jinými léky, v závislosti na závažnosti situace. Kromě hormonální regulace mohou být předepsány i antibiotika, která pomáhají bojovat proti bakteriím způsobujícím akné.

Někteří pacienti mohou zvažovat léčbu s použitím spironolaktonu. Tento lék blokuje androgenní hormony, které mohou způsobovat nadměrnou tvorbu kožního mazu. Výsledkem je snížení mastnosti pleti a zmenšení výskytu akné. Spironolakton je běžně předepisován ženám, které mají odpor vůči antikoncepčním pilulkám nebo u kterých se antikoncepční pilulky ukázaly jako neúčinné.

Rovněž se často doporučuje lokální aplikace medikamentů. Krémy a gely obsahující retinoidy mohou výrazně zlepšit stav pleti tím, že urychlují obnovu kožních buněk a zabraňují ucpávání pórů. Retinoidy jsou však poměrně silné a mohou způsobit podráždění pokožky, takže je důležité dodržovat pokyny lékaře a používat je postupně.

Alternativní a přírodní léčby

Existují i různé přírodní alternativy a doplňkové léčby, které mohou pomoci v boji proti hormonálnímu akné. Byliny jako maca, vitex agnus-castus (měchýřek lékařský) a lékořice mohou pomoci regulovat hormonální hladiny a zmírnit příznaky akné. Před zahájením jakékoli přírodní léčby je však důležité konzultovat to se svým lékařem.

„Léčba hormonálního akné může být komplexní a vyžaduje trpělivost. Individuální přístup a kombinace různých metod často přináší nejlepší výsledky,“ říká MUDr. Jana Novotná, dermatoložka z Brna.

Strava hraje také důležitou roli. Snižování cukru a mléčných výrobků ve stravě může pomoci snížit výskyt akné. Podle studie publikované v časopise Journal of the American Academy of Dermatology mají potraviny s vysokým glykemickým indexem tendenci zhoršovat akné.

PotravinaGlykemický Index
Bílý chléb95
Cukrové nápoje68
Bílá rýže73

Nezapomínejme ani na běžnou péči o pleť. Používání kvalitních kosmetických výrobků, které neobsahují komedogenní látky, je klíčové. Dbejte na hydrataci pleti a pravidelně pleť čistěte, aby se zabránilo hromadění nečistot a bakterií.

Péče o pleť a prevence

Pečovat o pleť, která trpí hormonálním akné, může být náročné, ale zároveň velmi důležité. Klíčovým krokem je pravidelná a důsledná rutina, která pomůže minimalizovat výskyt nových pupínků a zlepšit vzhled pokožky. Začněte s důkladným čištěním pleti dvakrát denně jemnými přípravky, které neobsahují dráždivé látky. Příliš agresivní mytí může narušit přirozenou rovnováhu pleti a způsobit nadbytečnou produkci mazu.

Hydratace je další nezbytný krok. I přesto, že máte mastnou a problematickou pleť, nedostatečná hydratace může stav ještě zhoršit. Vyberte lehké, nekomedogenní hydratační krémy, které neucpávají póry. Oblíbené jsou přípravky na bázi kyseliny hyaluronové nebo aloe vera, které jemně zvlhčují a zklidňují pleť.

Exfoliace je proces, při kterém dochází k odstranění odumřelých kožních buněk, které mohou ucpat póry. Nejlepší je používat jemné chemické exfolianty s obsahem AHA nebo BHA kyselin. Tyto kyseliny nejen odstraňují odumřelé buňky, ale také podporují obnovu pleti a zlepšují její texturu. Nadměrná mechanická exfoliace může však pokožku podráždit.

Hormony ovlivňují také váš jídelníček. Některé potraviny mohou zvyšovat hladiny specifických hormonů a tím přispívat k akné. Snažte se omezit příjem mléčných výrobků, cukru a vysokoglykemických potravin. Zařazení potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, zinek a vitamín A může pomoci zlepšit stav vaší pleti.

Skvěle fungují i určité skupiny léčivých bylin a doplňků stravy. Například pupalkový olej a čaj z máty peprné může mít příznivé účinky na hormonální rovnováhu. Při užívání jakýchkoliv doplňků je ale dobré se poradit s odborníkem.

„Důsledná péče o pleť a prevence jsou klíčem k udržení zdravé pokožky. Správné produkty a zdravý životní styl mohou výrazně ovlivnit, jak často a jak intenzivně se hormonální akné objevuje,“ říká dermatoložka Dr. Jana Novotná.

Pro minimalizaci stresu, jenž rovněž hraje roli v hormonální rovnováze, zkuste zařazovat relaxační techniky do svého denního režimu. Meditace, jóga nebo jen každodenní procházka na čerstvém vzduchu může mít pozitivní dopad na vaši pleť.

Jedním z kritických faktorů prevence je také používání kvalitní sluneční ochrany. UV záření může způsobit podráždění pokožky a zhoršovat akné. Nezbytný je SPF krém s ochranným faktorem alespoň 30, který budete aplikovat každý den, i když je zataženo nebo jste většinu dne uvnitř.

Důležité je nezapomínat, že léčba hormonálního akné je dlouhodobý proces. Buďte trpěliví a konzistentní ve své péči. Výsledky se mohou objevit až po několika týdnech či měsících, ale vytrvalost se dlouhodobě vyplatí. Kombinace správné péče o pleť, zdravého životního stylu a relaxačních technik vám pomůže dosáhnout viditelně lepší pleti.

Karolína Vorlíčková

Jmenuji se Karolína Vorlíčková a pracuji jako specialistka na drogerii s hlubokým zájmem o péči o tělo a kosmetiku. Mám bohaté zkušenosti s poskytováním poradenství týkajícího se nejmodernějších trendů v oblasti péče o pleť, vlasů a tělové kosmetiky. Nadchnou mě inovace ve světě dermokosmetiky a ráda sdílím své znalosti a tipy prostřednictvím psaní článků a blogů na témata jako jsou depilace, manikúra či pedikúra. Sleduji také nejnovější techniky a produkty pro detoxikaci těla a pečující přípravky obsahující kolagen a probiotika.

Související příspěvky

Tyto příspěvky se vám mohou také líbit

Jak rozpoznat hormonální akné a jak s ním bojovat

Příznaky a řešení psychického vyčerpání

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.